Ako chovať hydinu

Užitočné informácie pre správny chov hydiny

Dezinfekcia priestorov

Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať vrátane napájačiek a kŕmidiel.

Kvalitná podstielka

Podstielka by mala dosahovať hrúbku min. 15 cm, najlepšie zo slamy, aby zvieratá neprechladli od nožičiek.

Čo je potrebné urobiť pred naskladnením hydiny?

  1. Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať. Môžete použiť práškový chloramín, tekuté savo, vápno, Virocid alebo iný dezinfekčný prostriedok dostupný v drogérii alebo veterinárnej lekárni (Lastanox, KMnO4 -podľa návodu na obaloch). Najlepšie je prostriedkom vystriekať celý odchovný priestor alebo ho pridať do farby, ak budete aj bieliť steny a podlahy. Vyumývať v roztoku treba aj napájačky a kŕmidlá.
  2. Do odchovného priestoru je potrebné pripraviť podstielku - dostatočne hrubú, aby zvieratá neprechladli od nožičiek. Môžete použiť slamu, seno, piliny, hobliny. Podstielka musí byť suchá, aby nezačala plesnieť! Podstielka by mala dosahovať hrúbku min. 15 cm, najlepšie zo slamy.
  3. Mládkam vo veku 9-týždňov nie je nutné dohrievať chovný priestor, ak majú dostatočne hrubú podstielku a teplota v odchovni neklesne pod 12 st. Celzia. Telesnú teplotu si vedia regulovať sami. Ak máte predsa obavu, je vhodné použiť jednoduchú infražiarovku, ktorú bežne zakúpite v elektre (1 ks postačí pre 25-30 zvierat. Zakrútite ju do bežnej objímky, hoci aj na bežnej nočnej lampe a infražiarovka bude vyžarovať teplo). Dospelá hydina znesie minimálnu teplotu 8 st. Celzia.
  4. Pred naskladnením pripravte hydine napájanie a kŕmenie. Ideálna je mierne teplá voda, do ktorej pridáme antistresový vit. C, zakúpený vo veterinárnej lekárni, aby sa po prevoze rýchlejšie adaptovali na nové prostredie (môžete pridať aj glukopur - glukózový cukor - okamžitý zdroj energie po napití prvej vody po prevoze, ktorý zakúpite v lekárni).
  5. Aby hydina mala dostatočný priestor a nezačala sa ozobávať, treba dbať na to, aby na 1 m2 odchovne pripadalo maximálne množstvo zvierat podľa normy ustajnenia na 1 m2. Pri domácich podmienkach zvyčajne dimenzujeme priestor na dospelé kusy zvierat. U nosníc a brojlerových kurčiat je najvyššia hustota 5 ks/m2, u moriek, kačiek a husí 3 ks. Samozrejme tu platí, že ak si môžeme dovoliť poskytnúť hydine viac priestoru, o to lepšie.
  6. Mladú hydinu vypúšťame do výbehov, až keď vonkajšia teplota dosahuje 16-18 stupňov Celzia. Ináč v odchovni pravidelne vetráme.
  7. Aby nosnice nastúpili do znášky včas, je vhodné na obdobie adaptácie na nové podmienky zaistiť originál krmivo pre nosnice v znáške. Toto je možné nahradiť rôznymi premixami alebo komplexmi vitamínov, ktoré primiešavame k bežnému krmivu. Ostatnej hydine originálne kŕmne zmesi zabezpečia rýchlu adaptáciu na nové prostredie a očakávané prírastky na váhe.

Pre všetky druhy hydiny treba zaistiť prístup ku kamienkom, riečnemu piesku, štrku alebo predkladajte kremičitý "grit" so zrnitosťou 2 mm, neskôr aj 4-6 mm.

Na dezinfekciu vody môžeme použiť manganistan draselný v koncentrácii mierne ružového roztoku (zakúpite v lekárni).

Popolisko

Prirodzený inštinkt hrabavej hydiny vieme zabezpečiť prístupom do popoliska. Pripravíme si priestor 1m x 1,2m (na 10 ks hydiny). Priestor by mal byť 25 cm hlboký, následne ho ohradíme latkami do výšky 15 cm nad úrovňou terénu. Vyplníme jemným pieskom, do ktorého primiešame drevný popol. Je vhodné priestor chrániť strieškou, aby bol použiteľný aj v čase dažďa. Hydina sa popolením zbavuje vonkajších parazitov, ale popolenie využíva aj keď parazity nemá.