Ako chovať hydinu

Užitočné informácie pre správny chov hydiny

Oddelenie od ostatnej hydiny

Oddeľte morky a moriakov od sliepok, nosníc, kačiek a husí, pretože môžu dostať histomoniázu (ľudovo sa hovorí, že uhynuli na chorú pečeň).

Pozor na vlhkosť

Pozor, aby morky a moriaci nezmokli a následne neprechladli. Potrebujú suchú a hrubú podstielku.

Čo je potrebné urobiť pred zakúpením moriek:

Pre priaznivé výsledky odchovu moriek a moriakov je dôležité, aby prišli do vydenzifikovaného prostredia (chlór, vápno, VIROCID) vrátane kŕmitok a napájačiek. Všetky výbehy, kde sa morky a moriaki chovajú by mali byť vybetónované. Podstielka tiež musí byť čistá a suchá, najlepšia je slama alebo hobliny, vo vrstve o hrúbke 15–20 cm.

Dôležité!

  • Oddeľte morky a moriakov od sliepok, nosníc, kačiek a husí, pretože môžu dostať histomoniázu (ľudovo sa hovorí, že uhynuli na chorú pečeň). V podstielke a v pôde sa môže nákaza držať až päť rokov.
  • V 8. až 9. týždni sú najháklivejšie - rastú im "nosy".
  • Pozor na infarkt pri vysokých teplotách alebo prehltnutie včely.
  • Vykrivovanie behákov - nedostatok vápnika alebo príliš intenzívny rast a "nohy ich nevládzu nosiť".
  • Pozor, aby morky a moriaci nezmokli a následne neprechladli. Potrebujú suchú a hrubú podstielku.

Doplnky výživy pre zdravý rast Vašich moriek a moriakov:

  • Manganistan draselný - dezinfekcia vody a zdravý vývin
  • AD vitamín - rast a pevnosť kostí
  • E+Selén - odolnosť voči chorobám
  • Grid - vápenatý piesok
  • Žihľava je pre morky a moriakov bohatým zdrojom vitamínov a minerálov a majú z toho chudšie mäso, avšak žihľavu a trávu podávame až od 12. týždňa.

Kŕmenie

Kukurica : pšenica : ovsený a strukovinový šrot : extrahovaný sójový šrot v pomere 35% : 30% : 15% : 20%

Podiel zelených krmív po 12. týždni veku môže činiť až 50 %. Ideálne je, ak zvieratá získavajú zelené krmivá prirodzeným pastevným spôsobom vo výbehu. Vhodné je dokrmovanie tvarohom, sadnutým kyslým mliekom. Sladké mlieko môžeme podávať aj vo forme tekutiny na pitie - v osobitnej nádobe. Samozrejme, že intenzita ďalšieho rastu v domácom výkrme bude závisieť od kvality výživy. Využívame na odchov výhradne kompletné kŕmne zmesi.

Ak sa pri kŕmení využíva predovšetkým jadrové krmivo (pšenica, kukurica, hrach, sója), je potrebné do kŕmnych dávok pridávať na trhu bežne dostupné doplnky minerálov, vitamínov a aminokyselín.

Nekŕmiť trávou ani žihľavou a nepúšťať von, kým nie sú dospelé, čo je vtedy, keď majú „červené hlavy" (približne v 12. týždni).

Žiadna rýchlo rastúca hydina sa nedá vykŕmiť len pšenicou a trávou!